[Chemoterapie] Silymarin z ostropestřce mariánského může zabránit "syndromu ruce-nohy-ústa", běžnému vedlejšímu účinku chemoterapie, uvádí studie

03.10.2022

Silymarin, aktivní složka ostropestřce mariánského (Silybum marianum), je flavonoid běžně používaný k léčbě poruch jater. 

Nedávná studie však naznačuje, že silymarin lze také použít ke snížení škodlivých vedlejších účinků chemoterapie. 

V nedávné studii vědci z Mashhad University of Medical Sciences (MUMS) v Íránu zjistili, že lokální aplikace silymarinu může snížit závažnost syndromu ruka-noha (HFS), což je běžný vedlejší účinek chemoterapie. 

Je charakterizován zánětem dlaní a chodidel.

Jejich studie navíc odhalila, že topická aplikace silymarinu může také oddálit nástup HFS u pacientů s rakovinou. Jejich zjištění se objevilo v časopise Phytotherapy Research.

Silymarin pro prevenci a léčbu HFS

HFS neboli palmárně-plantární erytrodysestezie je kožní reakce, ke které dochází po expozici určitým lékům používaným při chemoterapii. 

Kapecitabin, chemoterapeutický lék používaný k léčbě rakoviny prsu, žaludku a kolorektálního karcinomu, je známý tím, že způsobuje HFS.

Ve své studii vědci hodnotili preventivní účinky silymarinu na kapecitabinem indukovaný HFS. 

Za tímto účelem tým provedl randomizovanou, dvojitě zaslepenou klinickou studii zahrnující 40 pacientů s rakovinou, kteří nebyli předtím vystaveni kapecitabinu, ale měli být léčeni tímto lékem.

Tři ze čtyř pacientů ve skupině užívající silymarin měli rakovinu žaludku. 

Výzkumníci také měřili všechna rizika účastníků HFS na začátku.

Pro zkoušku tým nasadil oběma skupinám kapecitabin. Poté aplikovali gel obsahující jedno procento silymarinu na chodidla a dlaně pacientů ve skupině se silymarinem dvakrát denně po dobu devíti týdnů. Každé tři týdny také měřili riziko HFS účastníků.

Výsledky ukázaly, že obě skupiny měly během léčby kapecitabinem vyšší riziko HFS. Ale pacienti ve skupině užívající silymarin měli na konci studie nižší riziko HFS. 

Tým také zaznamenal zpoždění ve vývoji a progresi HFS ve skupině se silymarinem.

Celkově jejich zjištění ukazují, že lokální aplikace silymarinu pomáhá snížit závažnost kapecitabinem indukovaného HFS a oddálit jeho výskyt u pacientů s rakovinou podstupujících chemoterapii. (Související: CIBULE je při potírání rakoviny stejně účinná jako chemoterapie.)

Silymarin a jeho léčivé vlastnosti

Silymarin v ostropestřci je opěvován pro své hepatoprotektivní účinky.  

Ostropestřec mariánský, starobylá léčivá rostlina, se po staletí používá k ochraně jater před otravou jídlem a škodlivými účinky nadměrného pití alkoholu.

Několik studií o silymarinu naznačuje, že tento flavonoid může chránit játra před oxidačním poškozením neutralizací volných radikálů. 

Kvůli této antioxidační aktivitě byl silymarin zkoumán pro svůj potenciál při prevenci nebo léčbě onemocnění, které postihují různé orgány, jako jsou ledviny, mozek a slinivka břišní.

Například jedna studie na zvířatech zjistila, že silymarin pomohl léčit poškození ledvin u diabetických potkanů. To naznačuje, že silymarin může být účinnou léčbou diabetické nefropatie, závažné komplikace diabetu související s ledvinami.

Další studie ukázala, že silymarin může snížit oxidaci bílkovin v mozcích starších potkanů. Oxidace proteinů je spojena s poškozením způsobeným volnými radikály a poruchami mozku. Jiné experimenty in vivo také ukázaly, že silymarin má účinky podobné antidepresivům.

Silymarin je dostupný ve formě tobolek, tablet, tinktur a nitrožilních roztoků z ostropestřce mariánského. Užívání 420 miligramů (mg) extraktu z ostropestřce - standardizovaného tak, aby obsahovalo 70 až 80 procent silymarinu - denně je považováno za bezpečné.

Přečtěte si další články o ostropestřci a dalších léčivých rostlinách na PlantMedicine.news.


2023 Online platforma zdraví UZDRAV.SE | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky